keyboard_arrow_up
Static

Nowy pożarniczy MAN TGM dla ochotników z Borka Wielkopolskiego

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Borku Wielkopolskim została założona w 1890 roku. Wyjątkowym prezentem dla wszystkich członków tej jednostki oraz mieszkańców miasta było przekazanie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Uroczyste powitanie i wspólne świętowanie odbyło się na boreckim rynku.

Najnowszy pojazd we flocie boreckich druhów został zabudowany na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH.

Napęd samochodu zapewnia silnik o mocy 235 kW (320 KM). Dla załogi przewidziano kabinę brygadową, przystosowaną do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu samochodu zamontowano wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 metrów. Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych w układzie (3+3+1).

Kompozytowe zbiorniki umożliwiają przewóz 4000 litrów wody oraz 400 l środka pianotwórczego. W pojeździe zastosowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania jest ona umieszczona z tyłu pojazdu. Linia szybkiego natarcia wyposażona została w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min. Na użytkowym dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-3200 l/min. Oświetlenie miejsca działań w porze nocnej umożliwia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne