keyboard_arrow_up
Static

Nowy pojazd dla ochotników z Osieka nad Notecią

Jednostka Operacyjno-Techniczna Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią w woj. wielkopolskim została doposażona w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wykonała go i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod jego zabudowę wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT.

Ergonomiczna i bezpieczna kabina brygadowa przystosowana jest do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu pojazdu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Zabudowa pożarnicza ma pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Środki gaśnicze przewożone są w zbiornikach kompozytowych. Zbiornik na wodę ma pojemność 7000 litrów, a na środek pianotwórczy 710 litrów.

Na wyposażeniu samochodu znajduje się m.in: autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne