keyboard_arrow_up
Static

Nowy nabytek OSP KSRG Stare Załubice

Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Stare Załubice w woj. mazowieckim odebrała fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd został zabudowany na dwuosiowym podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH przez bielską firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Jednostka napędowa to silnik o mocy 235 kW (320 KM).

Wygodna i w pełni bezpieczna kabina brygadowa przystosowana jest do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków. Z tyłu kabiny umieszczone zostały cztery fotele dla załogi. Posiadają one oparcia, zagłówki oraz trzypunktowe bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa. W oparciach znajdują się mocowania na aparaty powietrza. Natomiast z przodu kabiny zamontowana została elektryczna wyciągarka linowa o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 m. 

Zabudowa pożarnicza to zabudowa klasyczna. Ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu i jedną z tyłu. Wszystkie z nich zamykane są żaluzjami aluminiowymi i wyposażone zostały w mechaniczne układy ryglujące. Natomiast od dołu przednie i tylne skrytki z każdego boku zamykane są odchylanymi podestami. Umożliwia to łatwy dostęp do sprzętu umieszczonego na górnych półkach. Z kolei dostęp do środkowych skrytek zapewniają odchylane nadkola, które po rozłożeniu pełnią rolę podestów.

Samochód wyposażony jest w kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 4000 litrów oraz na środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów.

Do podawania środków gaśniczych służy dwuzakresowa autopompa pożarnicza. Jej wydajność nominalna to 2846 l/min przy 8 barach lub 429 l/min przy 40 barach. Układ wodno-pianowy wykonany został ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy i jest odporny na korozję. Wmontowany ręczny dozownik środka pianotwórczego SZCZĘŚNIAK zapewnia uzyskiwanie stężeń 3% i 6%.

W tylnej części użytkowego dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe  o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne