keyboard_arrow_up
Static

Nowy MAN zaparkował w remizie OSP KSRG Górki Śląskie

Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Górkach Śląskich w woj. śląskim odebrała wykonany przez bielską firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę wykorzystano 2-osiowe podwozie MAN TGM 18.320 BB CH. Napędzane jest ono silnikiem wysokoprężnym o mocy 235 kW (320 KM).

Sześcioosobowy załoga samochodu ma do swojej dyspozycji jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową w pełni bezpieczną i ergonomiczną.

Klasyczna zabudowa pożarnicza została całkowicie wykonana z aluminium. Do przewozu sprzętu, armatury oraz węży przewidziano siedem skrytek sprzętowych. W centralnej części nadwozia umieszczono kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze. Na wodę przewidziano zbiornik o pojemności 4000 litrów, natomiast zbiornik na środek pianotwórczy ma pojemność 400 litrów.

Do ich podawania służy autopompa pożarnicza osiągająca wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Na umieszczonym w tylnej skrytce z prawej strony zwijadle szybkiego natarcia nawinięty został wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min.

Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie z reflektorami LED.

Na użytkowym dachu w tylnej jego części znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 800-3200 l/min.

Nowy „średniak” zastąpi wysłużonego, nie mniej w pełni sprawnego Magirusa Deutz 170D11, który przez wiele lat służył miejscowym ochotnikom.

Szczęśniak Pojazdy specjalne