keyboard_arrow_up
Static

Nowy MAN TGM wspiera ochotników z Podkarpacia

Gaszą i ratują, pomagają potrzebującym od 124 lat. To członkowie założonej w 1900 roku Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Chrząstowie w woj. podkarpackim. To właśnie w ich ręce został przekazany fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z zabudową wykonaną przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nową „czwórkę” zabudowano na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH z jednomodułową kabiną załogową. Umożliwia ona przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu pojazdu znajduje się elektryczna wyciągarka linowa o sile uciągu 9979 kg.

W aluminiowym nadwoziu pożarniczym przewidziano siedem zamykanych żaluzjami skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony i jedną z tyłu. Są one przeznaczone na sprzęt pożarniczy i ratowniczy, armaturę oraz węże.

Środki gaśnicze przewożone są w zbiornikach kompozytowych. Na wodę przewidziano zbiornik o pojemności 4000 litrów, z kolei zbiornik na środek pianotwórczy pomieści 400 litrów środka. Znajdująca się w tylnej części nadwozia autopompa pożarnicza osiąga wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Oświetlenie w porze nocnej podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Na dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne