keyboard_arrow_up
Static

Nowa “siódemka” we flocie OSP Poczesna

Flota Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Poczesnej w woj. śląskim wzbogaciła się o fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ XT.

Podwozie nowego wozu napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Do przewozu załogi służy ergonomiczna sześcioosobowa kabina brygadowa. Z przodu, na podstawie cynkowanej na gorąco, przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Wykonane z aluminium nadwozie pożarnicze ma pięć zamykanych żaluzjami skrytek sprzętowych. Zamontowane zostały w nich półki oraz wysuwane szuflady pozwalające na przewóz armatury i sprzętu.

Dach nadwozia pożarniczego z wbudowanym oświetleniem został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczono na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Do przewozu wody służy kompozytowy zbiornik o pojemności 7000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego będący integralną częścią zbiornika na wodę ma pojemność 700 litrów.

Do podawania środków gaśniczych służy umieszczona w przedziale pompowo-sprzętowym autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Fot. Michał Choła Fotografia
Fot. Michał Choła Fotografia
Fot. Michał Choła Fotografia
Fot. Michał Choła Fotografia
Fot. Michał Choła Fotografia
Fot. Michał Choła Fotografia
Szczęśniak Pojazdy specjalne