keyboard_arrow_up
Static

Nowa Scania we flocie OSP KSRG Reszel

Przepasana biało-czerwoną wstęgą, powitana salutem wodnym w szpalerze strażaków z odpalonymi w dłoniach flarami oraz oblana na koniec tradycyjnym szampanem. Kto to taki? To najnowszy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Reszlu w woj. warmińsko-mazurskim. Jest nim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z zabudową wykonaną przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. na podwoziu Scania P370B4X4HZ XT, który dotarł do swojej remizy wzbogacając flotę miejscowej jednostki.

Dwuosiowe podwozie nowego wozu napędza wysokoprężny silnik osiągający moc 272 kW (370 KM).

Obsadę pojazdu zapewnia sześcioosobowy zastęp, który ma do swojej dyspozycji obszerną i w pełni bezpieczną, czterodrzwiową kabinę brygadową w układzie miejsc 1+1+4. Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Klasyczne aluminiowe nadwozie pożarnicze posiada siedem skrytek sprzętowych. Przystosowane są one do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, armatury oraz węży tłocznych.

Do przewozu środków gaśniczych zostały przystosowane wykonane z kompozytu zbiorniki o pojemności: 5000 litrów na wodę oraz 500 litrów na środek pianotwórczy.

Z tyłu zabudowy, w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono „serce” pojazdu, czyli autopompę pożarniczą. Osiąga ona wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Z kolei na użytkowym dachu znajduje się aluminiowa skrzynia przystosowana do przewozu sprzętu, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne, a także ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono wydajność w przedziale od 800 do 3200 l/min. Dodatkowo z przodu i tyłu umieszczono cztery zraszacze chroniące podwozie.

Szczęśniak Pojazdy specjalne