keyboard_arrow_up
Static

Nowa Scania w służbie lubichowskich ochotników

Założona 118 lat temu, w 1905 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Lubichowie w woj. pomorskim cieszy się nowym nabytkiem. Jest nim okazały oraz długo oczekiwany ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ XT. To kolejny taki pojazd, który trafił w ostatnich miesiącach do pomorskich ochotników.

Jego napęd zapewnia silnik o maksymalnej mocy 331 kW (450 KW). Załoga ma do swojej dyspozycji kabinę brygadową przystosowaną na przewóz sześciu strażaków.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza posiada pięć skrytek sprzętowych, które zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W przedziale pompowo-sprzętowym znajduje się autopompa, której wydajność wynosi 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Ponadto pojazd wyposażony został w zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym i z wężem o długości 60 metrów. Jest on zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne