keyboard_arrow_up
Static

Nowa Scania dla jednostki OSP w Janowie

Wyjątkowym wydarzeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie w woj. podlaskim było otrzymanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Scania P450B4X4HZ XT. Nowy pojazd pożarniczy jest wyróżnieniem dla całej społeczności strażackiej miejscowej OSP oraz podkreśleniem roli, jaką na co dzień jej członkowie realizują na rzecz mieszkańców.

Nowy pojazd wyróżnia się obszerną, ergonomiczną, jednomodułową kabiną załogową. Jest ona przeznaczona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Szkielet nadwozia pożarniczego wykonany został ze spawanych profili aluminiowych. Umieszczono w nim pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 7000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 710 litrów, a także autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne