keyboard_arrow_up
Static

Następna Scania dla druhów z woj. łódzkiego

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Krężnej w woj. łódzkim została założona 15 marca 1922 roku.

Ostatnio członkowie tej jednostki odebrali swój upragniony, średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P370B4X2NZ XT. Sześcioosobowy zastęp ma do swojej dyspozycji jednomodułową kabinę załogową. Z przodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze to samonośna konstrukcja aluminiowa. Jego poszycie wewnętrzne wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Ma ono siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Zintegrowany kompozytowy zbiornik na wodę ma pojemność 2500+2000 litrów. Z kolei środek pianotwórczy przewożony jest w zbiorniku o pojemności 450 litrów. W przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę, której wydajność wynosi 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym w pojeździe zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min, cztery zraszacze, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów zakończonym prądownicą pistoletową o wydajności 200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowy pojazd zastąpi dotychczas eksploatowany średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 244.

Niedawno podobny, nowy samochód odebrali w woj. łódzkim strażacy ochotnicy z OSP w Bujnach.

Szczęśniak Pojazdy specjalne