keyboard_arrow_up
Static

Najstarsza w gminie z nową „siódemką”

Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlińsku w woj. mazowieckim została założona w 1917 roku. To kolejna jednostka OSP w powiecie radomskim, do której w ostatnim czasie trafił nowy samochód pożarniczy z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Druhowie spod znaku „raka” wprowadzili do podziału bojowego swój nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P450B4X4HZ XT.

Pod jego zabudowę wykorzystano 2-osiowe podwozie (4×4). Jest ono napędzane silnikiem o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM).

Załoga ma do swojej dyspozycji przestronną, ergonomiczną kabinę umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma pięć skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami aluminiowymi. Środki gaśnicze przewożone są w zbiornikach wykonanych z materiałów kompozytowych. Zbiornik na wodę ma pojemność 7000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego posiada pojemność 700 litrów.

Z tyłu pojazdu w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Pojazd posiada także ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, cztery zraszacze, zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym i wężem o dł. 60 metrów z prądownicą o wydajności 200 l/min, a także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metrów z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Fot. OSP Jedlińsk

Szczęśniak Pojazdy specjalne