keyboard_arrow_up
Static

Najnowszy w Polsce Mobilab dla małopolskich strażaków

Na wyposażenie specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie został dostarczony ciężki samochód rozpoznawczo-pomiarowy do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych (CBRNE) Scania P370B6x2*4NB XT.

Zabudowę wykonano na trzyosiowym podwoziu z tylną osią skrętną. Napęd stanowi silnik o mocy 272 kW (370 KM). Samochód posiada jednomodułową, dwumiejscową kabinę w układzie (1+1).

Izolowane termicznie nadwozie składa się z wydzielonych dwóch niezależnych przedziałów: załogowo-laboratoryjno-analitycznego oraz sprzętowego. W pierwszym z przedziałów zamontowano cztery regulowane, obrotowe fotele, przystosowane do przewozu czterech osób. Przedział ma wydzielone strefy pracy pozwalające na bezpieczny pobór, przygotowanie oraz analizę dostarczonych przez ratowników na miejscu prowadzonych działań próbek CBRN.

Załoga ma do dyspozycji sprzęt laboratoryjny, pomiarowy i teleinformatyczny. Dodatkowo w przedziale tym znajduje się wydzielona część z aneksem kuchennym. 

Z kolei przedział sprzętowy służy do przechowywania wyposażenia specjalistycznego. Przewidziano w nim szereg szuflad i kuwet umożliwiających przechowywanie sprzętu ochronnego, pomiarowego i ratowniczego. Znajduje się tam również wózek transportowy z mocowaniami. W wydzielonym miejscu zamontowano spektrometr FTIR (podczerwień pasywna) typu Rapid.

Z tyłu zabudowy znajduje się hydrauliczny podest roboczy o nośności 1500 kg. Pojazd posiada dach użytkowy z podestem roboczym, pozwalającym na dostęp umieszczonych na nim skrzyń transportowych.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest jedną z kilku zaledwie firm na świecie, które są producentami wysoko zaawansowanych technologicznie pojazdów (laboratoriów) dla specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego straży pożarnych.

Szczęśniak Pojazdy specjalne