keyboard_arrow_up
Static

Mazowiecka Trzcianka ma nową czerwoną Scanię

Dzień, który zapisał się na kartach historii oraz stał się jednym z ważniejszych dni w dziejach założonej w 1924 roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance w woj. mazowieckim to dzień powitania fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu Scania P370B4X4NZ XT. Jego dostawcą jest bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Wyjątkowe powitanie zgotowali wspólnie strażacy wraz z mieszkańcami gminy.

Podwozie Scanii napędza silnik o mocy 272 kW (370 KM). Samochód wyposażony został w sześcioosobową kabinę załogową, aluminiowe nadwozie z siedmioma skrytkami sprzętowymi, kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze o pojemności: 2500+2000 litrów wodę (zintegrowany) oraz 450 litrów na środek pianotwórczy; autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów, wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED umożliwiającymi oświetlenie pola pracy w porze nocnej, sterowane ręcznie działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 m, cztery zraszacze oraz wyciągarkę linową o uciągu 9979 kg.

Scania zastąpi eksploatowanego przez wiele lat przez jednostkę, niemniej w dalszym ciągu sprawnego „średniaka” na podwoziu Star 244.

Szczęśniak Pojazdy specjalne