keyboard_arrow_up
Static

Mazowieccy ochotnicy mają nową „siódemkę”

Źródła historyczne wspominają o Żelechowie i Ojrzanowie już na początku XV wieku. Te dwie wsie leżące blisko siebie, stanowiły kiedyś jedną całość i miały jednych właścicieli dóbr ziemskich. Na początku ubiegłego wieku powstało Towarzystwo Straży Ogniowej w Żelechowie. Od początku swojej działalności jej członkowie poświęcając swój czas, często z narażeniem własnego zdrowia i życia, nieśli pomoc potrzebującym.
W 1902 roku zorganizowano Straż Ogniową w Ojrzanowie. W pierwszych latach działalności straż miała swoją siedzibę w majątku w Ojrzanowie. Początkowo na jej wyposażenie zakupiono sikawkę ręczną, węże i część umundurowania. Z kolei 1926 roku społeczeństwo Żelechowa podarowało organizacji drewniany budynek, do którego przeniesiono siedzibę jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Żelechowie w woj. mazowieckim prowadzi nieprzerwanie swoją działalność od 1902 roku.

Niedawno do jednostki dotarł wymarzony i długo oczekiwany przez członków jednostki ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę posłużyło podwozie Scania P450B4X4NZ z linii XT. Nowy samochód zapewni podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Żabia Wola oraz poprawi mobilność strażaków ochotników.

Sześcioosobowy zastęp ma do swojej dyspozycji ergonomiczną w pełni bezpieczną kabinę załogową. Z przodu samochodu zamontowano wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze zostało w całości wykonane z aluminium i posiada pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu nadwozia umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Na dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Podwozie samochodu chronione jest przy wykorzystaniu czterech zraszaczy. Uzupełnieniem wyposażenia jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne