keyboard_arrow_up
Static

MAN we flocie ochotników z Gliczarowa Dolnego

Oczekiwany i wymarzony fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy jest już we flocie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gliczarowie Dolnym w woj. małopolskim. To wyróżnienie dla społecznej misji strażaków ochotników z tej jednostki, którą realizują niosąc pomoc potrzebującym.

Pod zabudowę nowego “średniaka” posłużyło podwozie MAN TGM 18.320 BB CH. Napęd zapewnia silnik o mocy 235 kW (320 KM). Dla sześcioosobowej załogi przewidziano obszerną, czterodrzwiową kabinę brygadową. Z przodu pojazdu umieszczono elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg i linie dł. 28 metrów.

W nadwoziu pożarniczym przewidziano siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wewnątrz znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu ratowniczego. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów. W tylnej części nadwozia w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Pojazd wyposażony jest również w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Nowy pojazd zastąpi wysłużony średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 266.

Szczęśniak Pojazdy specjalne