keyboard_arrow_up
Static

MAN TGM w rękach lubuskich ochotników

Wyjątkowo ważnym wydarzeniem dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG Brójce w woj. lubuskim było uroczyste przywitanie fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Zabudowę na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH wykonała bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nowy samochód wyposażony został w kabinę brygadową przystosowaną do przewozu sześcioosobowego zastępu w układzie (1+1+4). Z przodu zamontowano elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 metrów. Z kolei podwozie chronione jest za pomocą czterech zraszaczy.

W zabudowie pożarniczej przewidziano siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wewnątrz znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty przystosowane do przewozu armatury, węży i pozostałego sprzętu. 

Do przewozu środków gaśniczych przewidziano kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz 400 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Natomiast oświetlenie w porze nocnej podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne