keyboard_arrow_up
Static

MAN TGM trafił do ochotników z Woli Radziszowskiej

Strażacy ochotnicy z założonej w 1903 roku OSP KSRG w Woli Radziszowskiej w woj. małopolskim od niedawna są posiadaczami fabrycznie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Pod jego zabudowę posłużyło podwozie MAN TGM 18.320 BB CH. Jego ochronę zapewniają cztery zraszacze.

Sześcioosobowa załoga pojazdu ma do swojej dyspozycji obszerną, w pełni bezpieczną kabinę brygadową. Z przodu znajduje się elektryczna wyciągarka linowa o sile uciągu 9979 kg.

W nadwoziu wykonanym z aluminium przewidziano siedem skrytek sprzętowych w układzie (3+3+1). Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi. W ich wnętrzu umieszczono półki, wysuwane szuflady i podesty pozwalające na przewóz sprzętu pożarniczego i ratowniczego, armatury oraz węży tłocznych.

Do przewozu środków gaśniczych zostały przystosowane kompozytowe zbiorniki o pojemności: 4000 litrów na wodę i 400 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Oświetlenie w porze nocnej podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych zapewnia wysuwany pneumatycznie na wysokość 5,2 metra maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne