keyboard_arrow_up
Static

MAN TGM dla Ochotniczej Straży Pożarnej Rogoźno

Założona w 1874 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnie w woj. wielkopolskim w przyszłym roku obchodzić będzie okrągły jubileusz 150-lecia powstania.

Ostatnio do jednostki dotarł średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320 BB CH. Został on wyprodukowany i dostarczony przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Dla zastępu przewidziano obszerną kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków. Z przodu pojazdu zamontowano elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 metrów. Ponadto z przodu dodatkowo zamontowano zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min.

W aluminiowej zabudowie przewidziano siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wewnątrz nich umieszczono półki, wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu ratowniczego. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Nowy samochód pożarniczy wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów. W tylnej części nadwozia w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Podwozie pojazdu chronione jest za pomocą czterech zraszaczy.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Oświetlenie w porze nocnej podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne