keyboard_arrow_up
Static

Kolejny wóz od SZCZĘŚNIAK PS w stajni OSP KSRG Lubawa

Flota Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Lubawie w woj. warmińsko-mazurskim powiększyła się o kolejny samochód pożarniczy z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Najnowszy nabytek druhów z Lubawy to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Załoga pojazdu ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową kabinę załogową, umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o dł. 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Sprzęt pożarniczy i ratowniczy, węże oraz armatura przewożone są w siedmiu skrytkach sprzętowych. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. Znajduje się na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Sterowanie masztem odbywa się za pomocą przewodowego panelu sterowania.

Nowy “średniak” zastąpi dotychczas eksploatowany przez jednostkę średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 12.185. Jednostka z powodzeniem od kilku lat eksploatuje ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. na podwoziu Scania P360CB4X4HHZ.

Szczęśniak Pojazdy specjalne