keyboard_arrow_up
Static

Kolejny “średniak” w rękach druhów z Węgorzyna

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgorzynie w woj. zachodniopomorskim stali się posiadaczami fabrycznie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Jest to już drugi średni samochód ratowniczo-gaśniczy eksploatowany przez tą jednostkę z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Od kilku lat strażacy z powodzeniem eksploatuje “średniaka” na podwoziu Iveco EuroCargo ML150E35WS z napędem (4×4).

Najnowszy samochód cechuje się zastosowanymi ergonomicznymi rozwiązaniami. Dla sześcioosobowego zastępu przewidziano kabinę załogową w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Nowy samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Do podawania środków gaśniczych przystosowane zostało zamontowane na użytkowym dachu ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min oraz umieszczona w tylnej skrytce linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min. Ciekawostką jest fakt że we flocie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgorzynie znajduje się m.in. ambulans medyczny na podwoziu VW Crafter.

Szczęśniak Pojazdy specjalne