keyboard_arrow_up
Static

Samochód pożarniczy dla ochotników z gminy Głogów Małopolski

Wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Głogowie Małopolskim w woj. podkarpackim wzbogaciło się o fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Otrzymanie nowego pojazdu przez ochotników z tej jednostki to dowód docenienia ich wielkiej pasji oraz misji, którą realizują na co dzień, niosąc pomoc bliźnim.

Nowy pojazd wykonała i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod jego zabudowę wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ XT, które posiada napęd na wszystkie koła.

Scanię wyróżnia obszerna, ergonomiczna, jednomodułowa kabina załogowa. Przystosowana jest ona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Szkielet nadwozia pożarniczego wykonany został ze spawanych profili aluminiowych. Umieszczono w nim pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 7000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 710 litrów, autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów. To kolejny samochód pożarniczy wyprodukowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., który zasilił flotę jednostek OSP w tej gminie. Pod koniec 2022 roku na wyposażenie OSP Hucisko trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Szczęśniak Pojazdy specjalne