keyboard_arrow_up
Static

Kolejny „lew” we flocie ochotników z Mazowsza

Założona w 1949 roku Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Jasieńcu w woj. mazowieckim od niedawna dysponuje nowym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym MAN TGM 18.320 BB CH. Nowy pojazd strażaków ochotników wykonała i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.  

Powitanie pojazdu było wyjątkowym momentem dla wszystkich mieszkańców, sympatyków miejscowej jednostki, a przede wszystkim druhów z OSP KSRG w Jasieńcu. W tej doniosłej chwili nie zabrakło również strażaków ochotników ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy tj. OSP Boglewice, OSP Gośniewice, OSP Zbrosza Duża, a także zaprzyjaźnionych jednostek OSP Konie, OSP Drwalew, OSP Skuły, OSP Lipie i OSP Mogielnica.

MAN TGM wyróżnia obszerna, ergonomiczna, jednomodułowa kabina brygadowa. Przeznaczona jest ona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

W wykonanym z aluminium nadwoziu pożarniczym umieszczono siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 4000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 400 litrów, autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Ponadto zastęp strażaków ma do dyspozycji linię szybkiego natarcia wyposażoną w wąż o długości 60 metrów, zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 800-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Nowy wóz zastąpił eksploatowany przez wiele lat średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 14.225.

Szczęśniak Pojazdy specjalne