keyboard_arrow_up
Static

Kolejna „siódemka” dla ochotników z gminy Czarny Dunajec

Założona w 1892 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Chochołowie w woj. małopolskim otrzymała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. To kolejny pojazd tej klasy zakupiony w naszej firmie przez gm. Czarny Dunajec dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pod zabudowę nowego wozu posłużyło podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT, które posiada napęd na wszystkie koła. Do tej pory ochotnicy wykorzystywali do działań wysłużonego, ale w pełni sprawnego Jelcza 422.

Jednomodułowa kabina brygadowa przeznaczona jest dla sześcioosobowego zastępu strażaków. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny, informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Szkielet nadwozia pożarniczego wykonany został z profili aluminiowych. Umieszczono w nim pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Na wyposażeniu pojazdu znajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 7000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 710 litrów, autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne