keyboard_arrow_up
Static

Kolejna „siódemka” dla druhów z Pomorza

Jednostka Operacyjno-Techniczna II Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostkowie w woj. pomorskim otrzymała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd wykonała i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod zabudowę wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ XT (4×4). Jest ono chronione za pomocą czterech zraszaczy.

Dla sześcioosobowej załogi przewidziano czterodrzwiową kabinę brygadową. Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet nadwozia pożarniczego pojazdu to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. W nadwoziu umieszczono pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu zabudowy pożarniczej zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Uzupełnieniem wyposażenia pojazdu jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, a także umieszczony z tyłu hak holowniczy o uciągu 13 700 kg, przystosowany do holowania przyczep pożarniczych.

Szczęśniak Pojazdy specjalne