keyboard_arrow_up
Static

Kolejna Scania zasiliła strażaków ochotników z Pomorza

Niekończące się emocje i wielka radość towarzyszyły mieszkańcom i strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Gardnie Wielkiej w woj. pomorskim podczas powitania swojego nowego nabytku, jakim jest ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Został on zabudowany na podwoziu Scania P370B4X4HZ XT, które jest chronione za pomocą czterech zraszaczy.

Nowa Scania strażaków ochotników z Gardny Wielkiej ma obszerną, ergonomiczną kabinę załogową. Pozwala ona na bezpieczny przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

W aluminiowym nadwoziu pożarniczym znalazło się siedem zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych przystosowanych do przewozu sprzętu pożarniczego, ratowniczego, armatury i węży.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 1600-3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. W samochodzie zamontowano również wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

To jeden z kilku pojazdów z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., który trafił niedawno na wyposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w woj. pomorskim.

Szczęśniak Pojazdy specjalne