keyboard_arrow_up
Static

Kolejna Scania wzbogaciła flotę OSP KSRG Dłutów

Założona w 1914 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Dłutowie w woj. łódzkim w bieżącym roku obchodzi jubileusz 110-lecia powstania. W jubileuszowym roku flota pojazdów jednostki wzbogaciła się o kolejny samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania z zabudową wykonaną przez bielską firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Otrzymanie nowego pojazdu to kolejne wyróżnienie dla wszystkich członków OSP za działania na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

Najnowszym nabytkiem jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który został zabudowany na podwoziu Scania P370B4X4HZ XT. Jego napęd zapewnia silnik osiągający moc 272 kW (370 KM). Przekazywanie mocy na obie osie gwarantuje zautomatyzowana, zsynchronizowana dwunastobiegowa skrzynia przekładniowa (12+2).

Sześcioosobowy zastęp strażaków dysponuje bezpieczną i ergonomiczną kabiną brygadową. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę linową o napędzie elektrycznym o uciągu 9979 kg.

W aluminiowym nadwoziu pożarniczym umieszczono siedem skrytek zamykanych żaluzjami aluminiowymi, które przeznaczone i przystosowane są do przewozu sprzętu pożarniczego oraz ratowniczego, armatury wodno-pianowej, a także węży.

W środkowej części zabudowy umieszczono zintegrowany, kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 2000+2500 litrów. Z kolei na środek pianotwórczy przewidziano zbiornik o pojemności 450 litrów.

Autopompa pożarnicza zapewnia wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 800-3200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowy wóz zastąpi eksploatowany dotychczas przez jednostkę średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 13.290.

Ciekawostką jest fakt, że od kilku lat jednostka w Dłutowie eksploatuje ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ XT, którego zabudowę wykonała również firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Szczęśniak Pojazdy specjalne