keyboard_arrow_up
Static

Kolejna Scania we flocie OSP Piątnica

Flota Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Piątnicy w woj. podlaskim wzbogaciła się o kolejny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Najnowszy nabytek druhów został zabudowany na podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT. To kolejny ciężki pojazd w tej jednostce na podwoziu Scania z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Od kilku lat z powodzeniem eksploatowany jest ciężki samochód P340DB4X4HHZ.

Podwozie nowego pojazdu napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Ma ono blokady mechanizmów różnicowych obu osi oraz blokadę międzymostową.

Strażacy mają do dyspozycji obszerną, załogową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu osób w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Zabudowa pożarnicza ma pięć skrytek sprzętowych (2+2+1) zamykanych żaluzjami aluminiowymi. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki: na wodę o pojemności 7000 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego, stanowiący integralną część zbiornika na wodę, który ma pojemność 710 litrów. W przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, aluminiowa skrzynia, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Poza tym nowy samochód strażaków ochotników wyposażony został w pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 5,1 m o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym, które wyposażone jest w gumowy wąż o długości 60 metrów oraz prądownicę wodno-pianową o wydajności 200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne