keyboard_arrow_up
Static

Kolejna Scania dla podlaskich strażaków ochotników

Do Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Czyżewie w woj. podlaskim trafił kolejny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę posłużyło 2-osiowe podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT (4×4).

Nowy pojazd ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Zabudowa ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min.

Poza tym na wyposażeniu samochodu znajduje się m.in. linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

To już kolejny pojazd z zabudową SZCZĘŚNIAK PS we flocie tej jednostki. Druhowie od kilku lat z powodzeniem eksploatują ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P360CB4X4HHZ.

Szczęśniak Pojazdy specjalne