keyboard_arrow_up
Static

IVECO dla wikingów

Lurøya to malownicza wyspa na środkowym norweskim wybrzeżu. Położona jest na południe od koła podbiegunowego, na zachodnim skraju pasma górskiego Saltfjellet. To właśnie do jednostki straży pożarnej (Brann og Redning) w Lurøy trafił wyprodukowany u nas lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. To kolejny pojazd, który dostarczyliśmy na bardzo wymagający i hermetyczny norweski rynek.

Samochód zabudowano na podwoziu Iveco Daily 70C18 HD z napędem (4×2). Załoga ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową, sześciomiejscową kabinę w układzie 1+1+4.

Z przodu samochodu zamontowano elektryczną wyciągarkę o uciągu 5 443 kg z liną o długości 28 m.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze to samonośna konstrukcja klasyczna wykonana z profili aluminiowych. Ma ono pięć skrytek sprzętowych – po dwie po bokach pojazdu i jedną z tyłu. Boczne skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi. Z kolei tylna zamykana jest aluminiową podnoszoną klapą. Stanowi ona zarazem zadaszenie przed opadami deszczu bądź śniegu.

Wykonany z kompozytu zbiornik na wodę ma pojemność 1100 litrów. W samochodzie nie ma zbiornika na środek pianotwórczy. Jest on przewożony w pojemniku PCV o pojemności 25 litrów.

W pojeździe zastosowano wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy. Napędzany jest on silnikiem o mocy 13,5 kW (19,8 KM). Jego wydajność to 42 l/min przy ciśnieniu 150 barów.

W tylnej, bocznej skrytce po lewej stronie znajduje się zwijadło z napędem elektrycznym szybkiego natarcia z gumowym wężem wysokociśnieniowym o długości 50 m zakończonym wodno-pianową prądownicą pistoletową o wydajności 45 l/min i ciśnieniu 250 barów.

Dach nadwozia ma postać podestu roboczego. Pokryty jest aluminiową blachą ryflowaną.

Jego konstrukcja przystosowana została do pracy dwóch strażaków oraz masy przewożonego na nim sprzętu. Wejście na dach odbywa się poprzez zamontowaną na tylnej ścianie, po prawej stronie składaną drabinkę aluminiową. Na dachu, z lewej strony przewożona jest trzyprzęsłowa, 12-metrowa drabina aluminiowa. Z kolei na środku przewidziano miejsce do umieszczenia i przewozu węży. Po przeciwległej stronie dachu umieszczono aluminiową skrzynię na sprzęt ratowniczy.

Szczęśniak Pojazdy specjalne