keyboard_arrow_up
Static

Gostynińscy ochotnicy z nową Scanią

Z ogromną radością sympatycy, mieszkańcy oraz strażacy ochotnicy powitali fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy dedykowany Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Gostyninie w woj. mazowieckim. Otrzymanie nowego wozu w przypadającym w 2024 roku jubileuszu 145-lecia założenia miejscowej jednostki OSP jest szczególnym wyróżnieniem dla całej lokalnej społeczności strażackiej.

Pojazd zabudowano na 2-osiowym podwoziu Scania P370B4X4HZ XT, które napędzane jest wysokoprężnym silnikiem osiągającym moc 272 kW (370 KM).

Dla sześcioosobowej załogi została przystosowana obszerna, ergonomiczna i w pełni bezpieczna kabina brygadowa. Tylne siedziska przystosowane są do mocowania jednobutlowych aparatów powietrznych. Z przodu kabiny na podstawie cynkowanej na gorąco zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

W aluminiowym nadwoziu pożarniczym umieszczono siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz nich zamontowane zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty przeznaczone do transportu sprzętu, węży i armatury.

Do przewozu środków gaśniczych przystosowany został zintegrowany kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów. Jego tankowanie odbywa się poprzez nasadę zasilania hydrantowego 75 mm. Z kolei zbiornik na środek pianotwórczy stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 450 litrów. Oba zbiorniki są nisko umieszczone w zabudowie, na ramie pośredniej w celu uzyskania większej stateczności i bezpieczeństwa pojazdu.

W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim dwuzakresową autopompę pożarniczą osiągającą wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Do podawania środków gaśniczych przewidziano dwie nasady tłoczne 75 mm oraz linię szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów zakończonym prądownicą. Tankowanie geodezyjne jest możliwe poprzez nasadę ssawną 110 mm.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-3200 l/min.

Do oświetlania terenu akcji w porze nocnej służy wysuwany pneumatycznie maszt z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Poza tym pojazd wyróżnia wyjątkowe oklejenie podnoszące bezpieczeństwo załogi i pozostałych użytkowników ruchu drogowego.

Szczęśniak Pojazdy specjalne