keyboard_arrow_up
Static

Flota OSP KSRG w Konstancinie-Jeziornie z nową „piątką”

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG Jeziorna w Konstancinie-Jeziornie w woj. mazowieckim datują się na lata dwudzieste XX wieku. W 1925 roku na wniosek mieszkańców osady zwołano zebranie, którego tematem było bezpieczeństwo mieszkańców. Na zebraniu zapadła decyzja o powołaniu Ogniowej Straży Pożarnej. Początkowo strażacy mieli do dyspozycji dwie dwustulitrowe beczki dębowe, bosaki, węże, wiadra i sikawkę ręczną. Wszystko to znajdowało się na wozie konnym. Z kolei alarmowanie odbywało się za pomocą powieszonej na słupku szyny – gongu w centrum osady niedaleko strażnicy, a także trąbki.

Ostatnio flota jednostki poszerzyła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P370B4X4HZ XT. Jej zabudowę wykonała firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze posiadające siedem skrytek na sprzęt zostało zabudowane na podwoziu napędzanym silnikiem o mocy 272 kW (370 KM). Zapewnia to właściwą dynamikę jazdy, która jest jedną z głównych cech określających jakość samochodu.

Przekłada się to na komfort, osiągi samochodu oraz poziom bezpieczeństwa, które wynikają w dużej mierze z takich czynników jak stabilność, zwrotność i sterowność.

Jednomodułowa obszerna i w pełni bezpieczna kabina załogowa przystosowana została do przewozu sześciu strażaków. Z przodu kabiny umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Zbiorniki na środki gaśnicze pozwalające na przewiezienie 5000 litrów wody oraz 500 litrów środka pianotwórczego wykonane zostały z materiałów kompozytowych. Ten drugi stanowi integralną część zbiornika na wodę. „Serce” pojazdu, którym jest autopompa pożarnicza zapewnia podawanie środków gaśniczych. Jej wydajność to 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności przedziale w pomiędzy 1600 a 3200 l/min. Oświetlenie miejsca prowadzonych działań ratowniczych w porze nocnej zapewnia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne