keyboard_arrow_up
Static

Druhowie z OSP KSRG Komorowice Krakowskie powitali swój nowy wóz

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Komorowicach Krakowskich (dzielnica Bielska-Białej) w woj. śląskim powitali nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Jednostka ta nieprzerwanie działa na rzecz bezpieczeństwa swoich mieszkańców od 1899 roku. To jedna z sześciu Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do KSRG działających na terenie miasta Bielsko-Biała.

Nowy pojazd został zabudowany na 2-osiowym podwoziu Scania P370B4X4HZ XT. Jest ono napędzane silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM).

Obszerna, ergonomiczna kabina załogowa przeznaczona jest do przewozu sześcioosobowej załogi. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Wszystkie skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów. Wykonany jest on z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów. W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Na dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

To kolejny pojazd wyprodukowany przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., który trafił na wyposażenie tej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Szczęśniak Pojazdy specjalne