keyboard_arrow_up
Static

Druhowie z OSP Boruja Kościelna mają nową Scanię

Założona w 1930 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Boruja Kościelna w woj. wielkopolskim ma nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Został on wykonany i dostarczony przez bielską firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nowy wóz został powitany przez strażaków oraz mieszkańców jak „prawdziwy bohater”. Były flary, dźwięk strażackich syren oraz wielka radość i wzruszenie wszystkich witających.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze zostało zabudowane na podwoziu Scania P370B4X4HZ XT. Ma ono siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie one zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Z kolei załoga ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową, załogową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o dł. 28 metrów.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczono na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 1600 do 3200 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Sterowanie masztem odbywa się za pomocą przewodowego panelu sterowania.

Szczęśniak Pojazdy specjalne