keyboard_arrow_up
Static

Druhowie z Ochotnicy Dolnej z nową “średnią” Scanią

Ochotnicza Straż Pożarna w Ochotnicy Dolnej w woj. małopolskim powstała w 1928 roku przy miejscowej parafii. Pierwsi strażacy wywodzili się z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Początkowo jednostka liczyła jedenastu członków, a pierwszą motopompę strażacy otrzymali w 1947 roku. Niedawno w ręce ochotników tej jednostki trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4NZ XT. Nowy pojazd to nagroda i wyróżnienie dla jednostki oraz jej członków za działania, które realizują na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

Nowy “średniak” został zabudowany na 2-osiowym podwoziu, które napędzane jest silnikiem wysokoprężnym o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Do przewozu sześcioosobowej załogi w układzie (1+1+4) przystosowana została jednomodułowa, czterodrzwiowa kabina brygadowa. Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Klasyczne nadwozie pożarnicze wykonane zostało z aluminium. W siedmiu skrytkach sprzętowych umieszczone są półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu wody przystosowany został zintegrowany kompozytowy zbiornik, który ma pojemność 2500+2000 litrów. Z kolei środek pianotwórczy przewożony jest w zbiorniku o pojemności 450 litrów. 

Zamontowana w przedziale pompowo-sprzętowym autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu zabudowy znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,2 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne