keyboard_arrow_up
Static

Druhowie OSP Dąbie z nowym „średniakiem”

Dwa wielkie pożary Dąbia pod koniec XIX wieku skłoniły mieszkańców do powołania w 1882 roku Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1883 roku jednostka ta liczyła 96 umundurowanych członków i przejęła od władz miasta podręczny sprzęt przeciwpożarowy.

Ostatnio do jednostki dotarł oczekiwany i wymarzony przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbiu w woj. wielkopolskim, średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320 BB CH z zabudową wykonaną przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Podwozie nowego samochodu wyposażone jest w jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową, pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Dodatkowo z przodu, na podstawie cynkowanej na gorąco, przystosowanej do holowania pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza posiada siedem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz 400 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne