keyboard_arrow_up
Static

Dolnośląscy ochotnicy mają nowy wóz

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Białołęce w woj. dolnośląskim dotarł upragniony i wymarzony przez strażaków ochotników nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę wykorzystano podwozie MAN TGM 18.320 BB CH.

Obsadę pojazdu stanowi sześciu strażaków, którzy mają do swojej dyspozycji czterodrzwiową kabinę załogową.

W zabudowie pożarniczej wykonanej z aluminium znajduje się siedem skrytek sprzętowych w układzie (3+3+1). Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu środków gaśniczych przewidziano wykonane z materiałów kompozytowych zbiorniki o pojemności: 4000 litrów na wodę oraz 400 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części zabudowy, w przedziale sprzętowo-pompowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min. Ponadto pojazd wyposażony został także m.in. w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm oraz elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 metrów.

Nowy samochód otrzymał imię „BOGUŚ” na cześć wieloletniego strażaka, opiekuna i gospodarza remizy dh Bogdana Kołodzieja.

Szczęśniak Pojazdy specjalne