keyboard_arrow_up
Static

Do wielkopolskich jednostek PSP trafiły „ciężkie” Scanie

Flota wielkopolskich zawodowców wzbogaciła się o dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ linii XT. Znalazły się one na wyposażeniu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Ostrowie Wielkopolskim i Rawiczu.

Podwozie każdego z pojazdów napędzane jest silnikiem o mocy 272 kW (370 KM). Obszerna, ergonomiczna kabina pozwala na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Klasyczne aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze mają pojemność 5000 litrów na wodę i 500 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Na umieszczonym w tylnej skrytce po prawej stronie zwijadle szybkiego natarcia znajduje się wąż o dł. 60 m z prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Poza tym, wyposażeniem samochodu jest umieszczona z przodu elektryczna wyciągarka linowa o sile uciągu 9979 kg oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED, pozwalający na oświetlenie terenu akcji w porze nocnej.

PSP Rawicz
PSP Rawicz
PSP Ostrów Wielkopolski
PSP Ostrów Wielkopolski
Szczęśniak Pojazdy specjalne