keyboard_arrow_up
Static

Do OSP KSRG Przodkowo trafił nowy wóz

Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Przodkowie woj. pomorskie od niedawna dysponuje nowym „średniakiem”. Pod jego zabudowę wykorzystano wysoko cenione przez strażaków podwozie samochodu Scania P370B4X4HZ XT. Samochód wyróżnia design kabiny i aluminiowe nadwozie pożarnicze. Jednostka wyjątkowo pielęgnuje swoją tradycję. Przy OSP w Przodkowie działa Muzeum Pożarnictwa im. Leona Deyka, w którym możemy zapoznać się z ciekawymi zbiorami.

Przyjazd i powitanie upragnionego przez druhów samochodu było nie tylko ogromnym wydarzeniem, ale świętem dla wszystkich strażaków i mieszkańców Przodkowa.

Druhowie mają do swojej dyspozycji sześcioosobową kabinę w układzie miejsc (1+1+4). Z przodu znajduje się wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg i długości liny 28 metrów. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty przystosowane do przewozu sprzętu, armatury i węży pożarniczych. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w zintegrowany zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy, którego pojemność to 450 litrów. W tylnej części nadwozia umieszczono autopompę pożarniczą osiągającą wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Układ wodno-pianowy został wykonany ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy. Wbudowany dozownik środka pianotwórczego zapewnia uzyskanie stężeń 3 lub 6%.

Dach nadwozia pożarniczego został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczono na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne