keyboard_arrow_up
Static

Do Osieka nad Wisłą trafiła nowa Scania

Do Osieka nad Wisłą trafiła nowa Scania SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. wykonała na zamówienie Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Osieku nad Wisłą w woj. kujawsko-pomorskim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Pod jego zabudowę wykorzystano sprawdzone w strażackich działaniach podwozie Scania P370B4X4HZ XT. Cechą pojazdów linii XT jest masywny stalowy zderzak, wypuszczony na 150 mm, umożliwiający pokonywanie przeszkód. Obszerna, ergonomiczna, czterodrzwiowa kabina przystosowana jest do przewozu sześcioosobowej załogo w układzie (1+1+4).

W celu podniesienia bezpieczeństwa, standardowym wyposażeniem każdego pojazdu jest kamera cofania, której obraz wyświetlany jest na siedmiocalowym ekranie. Ponadto pomiędzy fotelem kierowcy a dowódcy znajduje się stolik na ładowarki oraz radiotelefony.

Z przodu pojazdu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów. Zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony i jedną z tyłu.

Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz sprzętu, armatury oraz węży tłocznych. Wykonany z materiałów kompozytowych zbiornik na wodę ma pojemność 5000 litrów. Natomiast zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę. Jego pojemność to 500 litrów.

W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowy zabudowano autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu zabudowy umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe i wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne