keyboard_arrow_up
Static

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla druhów z Kujaw i Pomorza

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Wełczu w woj. kujawsko-pomorskim odebrała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT.

Zabudowę pojazdu wykonała bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Warto wspomnieć, że druhowie z miejscowej OSP w lutym 2022 roku przekazali swój samochód pożarniczy strażakom z Ukrainy, objętej działaniami wojennymi.

Napęd podwozia pojazdu zapewnia wysokoprężny silnik z turbodoładowaniem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Za przekazywanie mocy na obie osie odpowiada zautomatyzowana, zsynchronizowana skrzynia biegów.

Nowa Scania posiada obszerną, ergonomiczną, klimatyzowaną, sześcioosobową w pełni bezpieczną kabinę załogową w układzie (1+1+4). W tylnej części kabiny znajdują się miejsca dla czterech strażaków. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy) czy otwarciu skrytek lub podestów. Z przodu kabiny na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

W zabudowie pożarniczej znajduje się siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Płaski dach nadwozia – z wbudowanym oświetleniem został wykonany w formie podestu roboczego. Na dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 1600-3200 l/min i zasięgu rzutu 60 m, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Pojazd wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów. Wykonany został z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów. Zbiorniki są nisko umieszczone w zabudowie, na ramie pośredniej w celu uzyskania większej stateczności i bezpieczeństwa pojazdu.

Z tyłu zabudowy w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Układ wodno-pianowy wykonany został ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy. Dozownik środka pianotwórczego zapewnia uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Podwozie chronione jest za pomocą czterech zraszaczy. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne