keyboard_arrow_up
Static

Ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla Rwandyjskich Sił Powietrznych

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. opracowała i dostarczyła dla Rwandyjskich Sił Powietrznych (Rwanda Air Force) ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

Pod jego zabudowę wykorzystano wzmocnione, trzyosiowe podwozie Mercedes-Benz Arocs 3358 A w układzie (6×6) z kołami pojedynczymi i zawieszeniem mechanicznym. Dla kierowcy i załogi przewidziano miejsca w standardowej dwudrzwiowej, trzyosobowej (1+1+1) kabinie. Napęd pojazdu zapewnia silnik o maksymalnej mocy 425 kW (578 KM).

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Składa się ona z trzech modułów: sprzętowego, ze zbiornikami na środki gaśnicze oraz modułu pompowo-sprzętowego. Zabudowa posiada pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód posiada kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 12 000 litrów oraz 1200 litrów na środek pianotwórczy. Dodatkowym uzupełnieniem środków gaśniczych jest proszek gaśniczy, dla którego przewidziano agregat proszkowy o pojemności 250 kg proszku (ABC). W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 6000 l/min przy ciśnieniu 10 barach.

Użytkowy dach jest pokryty aluminiową blachą ryflowaną. Umieszczono na nim automatyczne działko wodno-pianowe z deflektorem o wydajności od 3000 do 6000 l/min i zasięgu rzutu 60 m. Ponadto pojazd wyposażony jest w zwijadła z linią szybkiego natarcia z napędem elektrycznym i wężem o długości 40 m, zakończonym prądownicą wodno-pianową o wydajności 230 l/min oraz drugie z wężem o długości 30 m z proszkową prądownicą pistoletową o wydajności proszku 3 kg/s. Podwozie pojazdu chronione jest za pomocą sześciu zraszaczy.

Szczęśniak Pojazdy specjalne