keyboard_arrow_up
Static

Zawodowcy z Wołomina z nową Scanią

Kolejny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wzbogacił flotę mazowieckich strażaków. Trafił on do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wołominie. Pod jego zabudowę wykorzystano podwozie Scania P370B4X4HZ linii XT.

Nowa Scania ma obszerną, ergonomiczną kabinę załogową. Pozwala ona na bezpieczny przewóz sześciu strażaków. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu pojazdu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 1600-3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. W pojeździe umieszczono wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Z tyłu pojazdu zamontowano hak holowniczy o uciągu 13 700 kg.

To nie pierwszy tej klasy pojazd, który w 2022 roku znalazł się na wyposażeniu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w woj. mazowieckim.

Szczęśniak Pojazdy specjalne