keyboard_arrow_up
Static

Wzmocnienie siły bojowej ochotników z Nowych Kozłowic

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowych Kozłowicach w woj. mazowieckim została założona przez kilku mieszkańców wsi w 1926 roku. Od samego początku jednostka angażowała się w życie społeczne oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Kozłowic jak i okolicznych wsi. W 2000 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie jest jedyną jednostką na terenie gm. Wiskitki, która posiada przeszkolonych ratowników z zakresu ratownictwa wysokościowego.

Ostatnio tabor strażaków ochotników wzbogacił się o ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT. Dwuosiowe podwozie nowego wozu napędzane jest z wykorzystaniem silnika osiągającego moc 272 kW (370 KM). Sześcioosobowa obsada samochodu ma do dyspozycji czterodrzwiową kabinę brygadową. W tylnej części znajdują się miejsca dla czterech strażaków. Siedziska wyposażone zostały w dwu punktowe pasy bezpieczeństwa, podnoszony zagłówek oraz miejsce z mocowaniem na jednobutlowe aparaty powietrzne.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna, wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony i jedną z tyłu. Zamykane są one wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi. Pod każdą boczną skrytką zamontowano odchylane do dołu podesty robocze ułatwiające dostęp do sprzętu umieszczonego na górnych półkach. Funkcję podestów roboczych spełniają również nadkola.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki o pojemności: 5000 litrów na wodę oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana dwuzakresowa autopompa pożarnicza na wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Z kolei na użytkowym dachu znajduje się działko wodno-pianowe o wydajności 800-3200 l/min, wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED, aluminiowa skrzynia, a także mocowania na aluminiową drabinę pożarniczą i węże ssawne.

Nowy wóz zastąpi wysłużony i eksploatowany do tej pory ciężki samochód wodno-pianowy Jelcz 004.

Fot. OSP Nowe Kozłowice
Fot. OSP Nowe Kozłowice
Fot. OSP Nowe Kozłowice
Fot. OSP Nowe Kozłowice
Szczęśniak Pojazdy specjalne