keyboard_arrow_up
Static

Wsparcie ochotników z Kujaw i Pomorza

Kolejny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafił na wyposażenie strażaków ochotników w woj. kujawsko-pomorskim. Wzbogacił on flotę jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kikole. Pod zabudowę samochodu posłużyło podwozie Scania P370B4X4HZ linii XT, które jest chronione za pomocą czterech zraszaczy.

Nowa Scania ochotników ma obszerną, ergonomiczną kabinę załogową. Pozwala ona na bezpieczny przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem zamykanych żaluzjami skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 1600-3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. W pojeździe umieszczono wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne