keyboard_arrow_up
Static

Wałbrzyscy strażacy z wyjątkowym samochodem

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu otrzymali ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT.

Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Wyposażony został w kabinę załogową umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych, zamykanych żaluzjami aluminiowymi. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze mają pojemność 5000 litrów na wodę i 500 litrów na środek pianotwórczy.

W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l /min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym w pojeździe zamontowano wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

Wyjątkowość przekazanego samochodu wynika z zamontowanego dodatkowo w nim, wysokociśnieniowego urządzenia gaśniczo-tnącego Cut Lanca. Urządzenie pracuje pod ciśnieniem 200-300 barów i ma wydajność 60 l/min. Wysokie ciśnienie i odpowiednie rozdrobniona mgła wodna wyrzucana przez dyszę  umożliwia penetrację w głąb pożaru, co powoduje błyskawiczną przemianę wody w parę wodną. Z kolei funkcja cięcia umożliwia szybkie rozpoczęcie skutecznego gaszenia z bezpiecznej pozycji, pozostając na zewnątrz obiektu.

Szczęśniak Pojazdy specjalne