keyboard_arrow_up
Static

W OSP Chwostek powitali nowy wóz bojowy

Na powitanie nowego wozu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej Chwostek w gminie Herby w woj. śląskim licznie przybyli mieszkańcy miejscowości, sympatycy jednostki oraz strażacy ochotnicy.

Niezapomnianą dla wszystkich zgromadzonych chwilę, w promieniach wiosennego słońca rozpoczął korowód samochodów pożarniczych, który prowadził eksploatowany przez miejscowych druhów niezawodny „średniak” na podwoziu Renault Berliet 770 KB. Nie zabrakło również czerwonych samochodów z zaprzyjaźnionych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Hadra, Kalina, Lisów, Olszyna, Sadów i Tanina.

Nowy pojazd pożarniczy będzie służył strażakom do ratowania zdrowia oraz dobytku wszystkich mieszkańców. To już trzeci wóz we flocie tej jednostki.

Nowy nabytek to średni samochód ratowniczo-gaśniczy zabudowany i dostarczony przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod jego zabudowę wykorzystano sprawdzone przez strażaków podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6. Napęd gwarantuje silnik osiągający maksymalną moc 210 kW (286 KM).

Obsada pojazdu ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową fabryczną kabinę brygadową, przystosowaną do przewozu sześciu ratowników w układzie miejsc (1+1+4).

W zabudowie pożarniczej wykonanej z aluminium przewidziano siedem skrytek przeznaczonych do przewozu sprzętu, węży i armatury.

Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze umożliwiają przewóz 3000 litrów wody oraz 300 litrów środka pianotwórczego. W tylnej części nadwozia zabudowano autopompę pożarniczą o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym w nowym wozie druhowie mają do swojej dyspozycji m.in.: zamontowaną z przodu kabiny wyciągarkę elektryczną z liną o długości 28 metrów i uciągu 9979 kg, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 800-2400 l/min oraz pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Podwozie samochodu chronione jest za pomocą systemu czterech zraszaczy.

Fot. OSP Chwostek
Fot. OSP Chwostek
Fot. OSP Chwostek
Fot. OSP Chwostek
Fot. OSP Chwostek
Fot. OSP Chwostek
Szczęśniak Pojazdy specjalne