keyboard_arrow_up
Static

Świętokrzyskie Łopuszno z nową „siódemką”

Po blisko półtorarocznym braku w dyspozycji Ochotniczej Straży Pożarnej Łopuszno w woj. świętokrzyskim ciężkiego samochodu gaśniczego, nadszedł ten wyjątkowy dzień, w którym do jednostki dotarł fabrycznie nowy następca. Poprzedni wysłużony oraz wyeksploatowany ciężki samochód wodno-pianowy na podwoziu Jelcz musiał z przyczyn technicznych zostać wycofany.

Pewną ciekawostką jest fakt, ze osiem lat temu strażacy z OSP Łopuszno zostali laureatami II Ogólnopolskiego Konkursu „Floriany” w kategorii „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Nagroda ta została im przyznana za przeszkolenie ponad 936 uczniów, przedszkolaków i osób dorosłych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W grupie tej znaleźli się wszyscy uczniowie z placówek oświatowych terenu gminy Łopuszno oraz kilku innych sąsiednich miejscowości. 

Pod zabudowę nowego samochodu pożarniczego wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ XT, która ma napęd na wszystkie koła. To prawdziwa zmiana pokoleń w pożarniczej motoryzacji w tej jednostce.

Jednomodułowa kabina brygadowa przeznaczona jest dla sześciu strażaków. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, 4-calowy panel kontrolny informujący o poziomie środków gaśniczych w zbiornikach, otwarciu skrytek lub podestów oraz wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu pojazdu zamontowano elektryczną wyciągarkę o uciągu 9979 kg wyposażoną w linę o długości 28 metrów.

W aluminiowym nadwoziu pożarniczym zabudowano pięć, zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych – po dwie z każdego boku oraz jedną z tyłu.

W środkowej części zabudowy umieszczono kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze o pojemności: 7000 litrów na wodę oraz 710 litrów na środek pianotwórczy.

Z tyłu nadwozia pożarniczego w przedziale sprzętowo-pompowym umieszczono „serce” pojazdu, dwustopniową autopompę pożarniczą o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Również w tylnej części zabudowy, po prawej stronie umieszczono linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 1600-3200 l/min.

Do oświetlania terenu podczas akcji prowadzonych w nocy służy wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne