keyboard_arrow_up
Static

Strażacy z OSP Międzybrodzie Bialskie w nowym pojazdem

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Międzybrodzie Bialskie w woj. śląskim otrzymali nowy pojazd pożarniczy. Jest nim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ XT. Zastąpi on po dwudziestu latach niezawodnej eksploatacji w miejscowej OSP ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Tatra 815, który będzie dalej służył w Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanówku.

Międzybrodzcy strażacy ochotnicy z ogromną determinacją pozyskiwali środki finansowe na zakup upragnionego i wymarzonego nowego pojazdu, a także sprzęt na jego wyposażenie.

Nowy pojazd ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Zabudowa pożarnicza ma pięć skrytek sprzętowych. Wykonane z materiałów kompozytowych zbiorniki na środki gaśnicze mają pojemność: 7000 litrów na wodę oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu zabudowy znajduje się autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Autopompa ma cztery nasady tłoczne 75 mm, dwie nasady zasilania hydrantowego 75 mm oraz trzy nasady ssawne 110 mm. Układ wodno-pianowy wyposażony został w dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

W tylnej części użytkowego dachu umieszczono działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Dla zapewnienia oświetlenia pola pracy podczas prowadzonych działań ratowniczych w porze nocnej w pojeździe zamontowano pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Dodatkowym wyposażeniem jest hak holowniczy o sile uciągu 13 700 kg, który przystosowany jest to holowania przyczep pożarniczych.

Szczęśniak Pojazdy specjalne