keyboard_arrow_up
Static

Strażacy z Ochotnicy Górnej mają nowy samochód

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy Górnej (woj. małopolskie) otrzymali średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

To kolejny pojazd wyprodukowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne sp. z o.o., który będzie eksploatowany przez strażaków-ochotników w pow. nowotarskim.

OSP Ochotnica Górna została „Jednostką OSP roku 2021” w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Zrzesza ona 48 członków, w tym siedmiu członków honorowych. Przy jednostce aktywnie działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Parametry techniczno-taktyczne nowego samochodu pozwolą na wykorzystanie go w trudnych górskich warunkach terenowych. Załoga ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową, załogową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o dł. 28 metrów.

Dodatkowym, wyróżniającym elementem tego pojazdu jest wyposażenie kabiny samochodu w zabezpieczającą ją osłonę kapotażową.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia zamontowany wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Sterowanie masztem odbywa się za pomocą przewodowego panelu sterowania.

Szczęśniak Pojazdy specjalne