keyboard_arrow_up
Static

Strażacy z Maruszowa mają nowy wóz

Niedawno druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Maruszowie w woj. mazowieckim stali się posiadaczami długo oczekiwanego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Nowy nabytek został zabudowany na cenionym przez strażaków na całym świecie podwoziu Scania P370B4X4HZ z linii XT. Napęd gwarantuje silnik wysokoprężny, osiągający maksymalną moc 272 kW (370 KM). Podwozie chronione jest za pomocą czterech zraszaczy.

Obszerna czterodrzwiowa kabina zapewnia bezpieczny przewóz sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 kg.

Klasyczna i w pełni ergonomiczna zabudowa pożarnicza została wykonana z aluminium. Siedem skrytek, zamykanych żaluzjami przeznaczonych jest do przewozu armatury, węży oraz sprzętu pożarniczego i ratowniczego, który umieszczony jest na półkach i wysuwanych szufladach.

Użytkowy dach przystosowany został do przewozu aluminiowej drabiny, węży ssawnych oraz dodatkowego sprzętu ratowniczego.

Na środki gaśnicze w nowym „średniaku” przewidziano zintegrowany, wykonany z kompozytu zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy, którego pojemność wynosi 450 litrów.

Do podawania środków gaśniczych przewidziano autopompę pożarniczą, osiągającą wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na wyposażeniu pojazdu znajduje się również m.in. ręcznie sterowane działko wodno‑pianowe o wydajności w przedziale 800-2400 l/min, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min, a także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, zapewniający oświetlenie terenu akcji w porze nocnej.

Nowy wóz z pewnością znacząco zwiększy możliwości oraz mobilność strażaków ochotników z Maruszowa, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy.

Szczęśniak Pojazdy specjalne